Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Filed Under (Bez kategorii) by Hania on 26-02-2017

Jura Krakowsko-Częstochowska to położony w południowej Polsce makroregion geograficzny z licznymi wzniesieniami, a także ciekawymi budowlami, które koniecznie należy zobaczyć, wybierając się w te strony. Charakterystyczne ukształtowanie terenu, a także położenie sprawiają, iż w okolice te każdego roku przyjeżdża wielu turystów, nie tylko w celu złapania oddechu i odpoczynku, ale również zwiedzenia znajdujących się na tym terenie przepięknych zamków.

Obecnie na terenach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest wiele zamków, z których w większości przypadków pozostały jedynie ruiny, jednak i tak warto je zobaczyć, gdyż na dobre wpisały się w historię tego niezwykłego miejsca. Wybierając się jednak szlakiem tutejszych budowli, warto przed przyjazdem zarezerwować sobie jakieś lokum [np. tu: https://meteor-turystyka.pl/], gdyż taka wycieczka krajoznawcza może być bardzo wyczerpująca. Wprawdzie, jeśli chodzi o noclegi, to miejscowa baza jest dosyć dobrze rozwinięta i można bez problemu zatrzymać się w jakimś zajeździe lub gospodarstwie agroturystycznym.

Wracając jednak do zamków, które warto zobaczyć, będąc w tym rejonie, to pierwszą propozycją jest Ogrodzieniec, położony na najwyższym szczycie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, czyli Górze Janowskiego. Zamek został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku i pozostały po nim jedynie ruiny, które i tak robią bardzo duże wrażenie na każdym turyście. Kolejną ciekawą propozycją jest Zamek Tenczyn, wznoszący się ponad wioską Rudno, wybudowany na początku XIV wieku, z którego również pozostały jedynie ruiny, jednak jest on udostępniony dla turystów i można go zwiedzać samodzielnie lub wraz z przewodnikiem. Kierując się w okolice Ojcowa, warto zatrzymać się na dłużej w tej miejscowości, ponieważ nad miastem górują ruiny średniowiecznego zamku, który podobnie jak pozostałe tego typu budowle został wzniesiony w XIV wieku. Po obiekcie zachowały się jedynie resztki murów obronnych, części mieszkalnej, a także brama wjazdowa i wieża.

Na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się znacznie więcej wartych zobaczenia budowli, wśród których można jeszcze wymienić Zamek w Smoleniu, Rabsztyn, Bobolice czy też Piaskowa Skała, które warto odwiedzić, gdyż położone są w przepięknej okolicy, z której rozciągają się niesamowite widoki.