Muzeum Ziemi Piskiej

Filed Under (Bez kategorii) by Hania on 15-01-2017

W przepięknym ratuszu w samym centrum Pisza znajduje się wystawa etnograficzna, pozwalająca na wyprawę w przeszłość. Zapoznanie się z licznymi eksponatami pochodzącymi z dziewiętnastego i dwudziestego wieku daje mnóstwo wiedzy o kulturze ludowej ówczesnych osadników znad Pisy. Wędrując korytarzami, można zobaczyć zarówno rzeczy wykorzystywane w codziennym życiu rolnika, jak i te, z którymi kojarzone są uroczyste i doniosłe tradycyjne obrzędy. Znajdą tu coś dla siebie również ci, którzy uwielbiają magię oraz czary.

Oczywiście w wielu tego typu placówkach można obejrzeć sprzęty wykorzystywane dawniej w obróbce lnu lub słynne ubijaki do wyrobu masła, jednak nie w każdym obiekcie znajdą się żarna służące do mielenia zboża. To właśnie one zapewniały mieszkańcom mąkę oraz kaszę. Pośród mniejszych przedmiotów użytkowych w mazurskiej chacie były drewniane pojemniki służące do mierzenia objętości, takie jak chociażby mazurski ziertel, czyli kwarta służąca do odmierzania zboża. Ponadto można ujrzeć meble wchodzące w skład izb, gdzie mieli swoje noclegi mieszkańcy Mazur.

Perełką muzealną jest szafa narożna wykonana w XIX wieku. Baza noclegowa w domach ówczesnych ludzi była dość skromna, jednak nie pozbawiona elementów, które dzisiaj zwiemy sztuką ludową. Pośród eksponatów można zobaczyć przepięknie tkane barwne chodniki, czyli tak zwane „szmaciaki”. Jeszcze dzisiaj wchodząc do niektórych domów można takowe ujrzeć na podłodze. Pośród interesujących obiektów należy również wspomnieć o wycinankach, które przywędrowały na Mazury z pobliskich Kurpiów. Miłośnicy sztuki ludowej będą także usatysfakcjonowani, oglądając drewniane rzeźby samouka z Maldanina, które stanowią bezcenne zabytki muzealne. Niemal każdy znajdzie tu dla siebie interesującą tematykę, więc będąc w Piszu warto sobie zarezerwować nocleg i kilka godzin na zwiedzanie wystaw.

Oczywiście poza przedmiotami artystycznymi w muzeum duże miejsce zajmują także narzędzia rolnicze wykorzystywane przez ówczesnych rolników, a pośród nich drewniane widły, pługi, brona i sierpy, którymi żęto zboża. W Muzeum Ziemi Piskiej jest niemal wszystko, czym otaczali się dawni mieszkańcy tych terenów. Są i narzędzia wykorzystywane w rolnictwie, i ozdoby do domów, jak i patelnie, rondle, a nawet pierwowzory dzisiejszych domowych gofrownic.