Co warto wiedzieć o Sopocie?

Filed Under (Bez kategorii) by Hania on 25-01-2017

Niespełna 40-tysięczny Sopot położony między Gdańskiem i Gdynią jest doskonale znany jako wakacyjny kurort. Co roku spędza w nim urlop tysiące turystów, którzy doceniają jego walory wypoczynkowe. Poniżej przedstawiamy garść informacji o tym pięknym nadbałtyckim mieście, które mogą przydać się wszystkim tym, którzy planują tu letni wypoczynek.

Uzdrowisko otwarte nie tylko dla kuracjuszy

Historia Sopotu sięga średniowiecza, jednak rozkwit miasta rozpoczął się dopiero w XIX wieku, kiedy to zaczęły powstawać tu pierwsze obiekty uzdrowiskowe. Inicjatorem budowy Zakładu Kąpielowego oraz Domu Zdrojowego był Jean Georg Haffner, który w 1808 roku przybył do Gdańska wraz z armią napoleońską, zaś po jej odejściu przeprowadził się do maleńkiej wioski leżącej tuż obok. Szybko odkrył w niej wielki potencjał i postarał się, aby zaczęto ją przekształcać w uzdrowisko. Dla upamiętnienia jego zasług dla miasta, dzisiaj w sopockim parku stoi pomnik Haffnera, który cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Jak na miejscowość uzdrowiskową przystało, w Sopocie znajdują się sanatoria, w których wspomaga się leczenie m.in. chorób serca i układu oddechowego. Jednak położenie Sopotu nad Zatoką Gdańską [tu -> Wikipedia] sprawiło, że miasto chętnie gości nie tylko kuracjuszy, ale również wczasowiczów złaknionych morskich fal i słońca. Pod tym kątem systematycznie od wielu lat udoskonalana jest baza noclegowa w Sopocie, która już dziś obejmuje liczne hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe, hostele, kwatery prywatne, a także pola campingowe [patrz -> Meteor].

Największe walory turystyczne Sopotu

Długa historia kurortu pozostawiła w nim swoje ślady w postaci pięknych zabudowań – secesyjnych willi, zabytkowych obiektów uzdrowiskowych, parków itd. Najważniejszym symbolem miasta stało się jednak około stuletnie drewniane molo (najdłuższy w Europie tego typu obiekt), po którym w sezonie spacerują od rana do wieczora setki osób. Równie popularny jest Monciak, czyli prestiżowy deptak przy ul. Bohaterów Monte Cassino, przy którym w licznych kawiarniach i restauracjach spotkać można gwiazdy kina i estrady. Oczywiście dla tych, którzy latem tu rezerwują noclegi, Sopot jest przede wszystkim miejscem, gdzie można korzystać ze wszelkich uroków plaży i Zatoki Gdańskiej. Sopocka plaża ma około 4 kilometry i niemal na całej długości objęta jest nadzorem ratowników. Działają tu wypożyczalnie sprzętu plażowego i do uprawiania sportów wodnych, poza tym organizowane są różne turnieje i konkursy, często pod patronatem znanych firm lub stacji telewizyjnych. Dużym atutem Sopotu jest też jego zaplecze kulturalno-rozrywkowe, ponieważ znajdują się tu teatry, kina, dyskoteki, kluby nocne, organizowane są liczne koncerty i festiwale (w tym te w słynnej Operze Leśnej). Wybierając się do Spotu na wakacyjny urlop można liczyć na mnóstwo wrażeń, także podczas mniej łaskawej aury – tu zawsze coś się dzieje i nie ma miejsca na nudę.